Förtroendevalda I Nyköpings kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Information om Kommunfullmäktiges ansvarsområde, samt kallelser och protokoll - se länk nedan

Länkar:
Kommunfullmäktige - Nyköpings kommuns hemsida

Uppdrag (96 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Bonnier Jan Moderaterna Ordförande 1
Andersson Carl-Åke Socialdemokraterna 1:e vice ordförande 2
Sohlman Zetterström Marianne Sverigedemokraterna 2:e vice ordförande 3
Granström Urban Socialdemokraterna Ledamot 4
Eid Ahmad Moderaterna Ledamot 5
Karlsson Malin Sverigedemokraterna Ledamot 6
Wallin Carina Socialdemokraterna Ledamot 7
Bergkvist Robert Socialdemokraterna Ledamot 8
Hallström Martina Centerpartiet Ledamot 9
Österberg Bo Sverigedemokraterna Ledamot 10
Bjurlén Lovisa Vänsterpartiet Ledamot 11
Nilsson Anniola Moderaterna Ledamot 12
Amloh Sofia Socialdemokraterna Ledamot 13
Venegas Astudillo Marco Miljöpartiet Ledamot 14
Lundqvist Lars Kristdemokraterna Ledamot 15
Kock Torbjörn Socialdemokraterna Ledamot 16
Jonsson Tommy Moderaterna Ledamot 17
Zetterström Thom Sverigedemokraterna Ledamot 18
Ivarsson Patrik Liberalerna Ledamot 19
Hashi Sahro Socialdemokraterna Ledamot 20
af Sillén Anna Moderaterna Ledamot 21
Pehrsson Marcus Socialdemokraterna Ledamot 22
Jegers Jonas Centerpartiet Ledamot 23
Eriksson Ann-Marie Sverigedemokraterna Ledamot 24
Colliander Sandra Moderaterna Ledamot 25
Ringberg Rauni Socialdemokraterna Ledamot 26
Dahlström Helena Vänsterpartiet Ledamot 27
Pettersson Kent Socialdemokraterna Ledamot 28
Sjöberg Fredrik Moderaterna Ledamot 29
Andersson Kajsa Miljöpartiet Ledamot 30
Edenius Tomas Sverigedemokraterna Ledamot 31
Gustafsson Marjo Socialdemokraterna Ledamot 32
Welk Antoni Moderaterna Ledamot 33
Gahnertz Noah Socialdemokraterna Ledamot 34
Wachtmeister Maud Kristdemokraterna Ledamot 35
Yrvenback Aktergård Sofia Centerpartiet Ledamot 36
Dahlin Fredrik Moderaterna Ledamot 37
Johansson Wilma Sverigedemokraterna Ledamot 38
Andersson Gunilla Socialdemokraterna Ledamot 39
Ulvenhag Martin Socialdemokraterna Ledamot 40
Hartmann Anki Moderaterna Ledamot 41
Kuc Söderberg Henny Vänsterpartiet Ledamot 42
Johansson Karin Socialdemokraterna Ledamot 43
Engström Peter Sverigedemokraterna Ledamot 44
Hallgren Remnert Sofia Liberalerna Ledamot 45
Wachtmeister Johan Moderaterna Ledamot 46
Windisch Kerstin Moderaterna Ledamot 47
Josevski Karina Partipolitiskt obunden Ledamot 48
Olsson Torbjörn Centerpartiet Ledamot 49
Jensen Majbritt Socialdemokraterna Ledamot 50
Ingvaldsson Gustavsson Ludwig Socialdemokraterna Ledamot 51
Ali Mohamed Moderaterna Ledamot 52
Tom stol 53 Parti saknas i Troman Ledamot 53
Tom stol 54 Parti saknas i Troman Ledamot 54
Ali Anashi Huda Socialdemokraterna Ledamot 55
Landmark Stefan Kristdemokraterna Ledamot 56
Thronborg Ole Sverigedemokraterna Ledamot 57
Johnsson Jessica Moderaterna Ledamot 58
Hedman Runesson Benita Vänsterpartiet Ledamot 59
Almaghout Hassan Socialdemokraterna Ledamot 60
Möller Christoffer Moderaterna Ledamot 61
Virström Lilliann Socialdemokraterna Ledamot 62
Rosengren Lejonklou Sara Sverigedemokraterna Ledamot 63
Karlsson Pernilla Socialdemokraterna Ersättare 64
Abdinasir Omar Socialdemokraterna Ersättare 65
Sipos Håkan Socialdemokraterna Ersättare 66
Jonsson Karin Socialdemokraterna Ersättare 67
Halvarsson Lennart Socialdemokraterna Ersättare 68
Ankarfjäll Louise Socialdemokraterna Ersättare 69
Lindh Fabian Socialdemokraterna Ersättare 70
Berg Leif Socialdemokraterna Ersättare 71
Östh Lena Socialdemokraterna Ersättare 72
Karlsson Leif Socialdemokraterna Ersättare 73
Hagerström Claes Moderaterna Ersättare 74
Rigbrandt Yvonne Moderaterna Ersättare 75
Stenberg Johan Moderaterna Ersättare 76
Windisch Orvar Moderaterna Ersättare 77
Karlsson Matilda Moderaterna Ersättare 78
Sahi Zuber Moderaterna Ersättare 79
Bergentoft Staffan Moderaterna Ersättare 80
Herlitz Andreas Moderaterna Ersättare 81
Åqvist Gustav Sverigedemokraterna Ersättare 82
Berggren Björn Sverigedemokraterna Ersättare 83
Mahfod Eshak Sverigedemokraterna Ersättare 84
Tullander Michael Sverigedemokraterna Ersättare 85
Wikström Annette Sverigedemokraterna Ersättare 86
Rehnström Catharina Centerpartiet Ersättare 87
Johansson Kjell Centerpartiet Ersättare 88
Eriksson Mikael Vänsterpartiet Ersättare 89
Jakobsson Conny Vänsterpartiet Ersättare 90
Mohamud Haji Ibrahim Miljöpartiet Ersättare 91
Åslund Björn Miljöpartiet Ersättare 92
Häggblom Erik Kristdemokraterna Ersättare 93
Carlquist Petra Kristdemokraterna Ersättare 94
Johansson Jessica Liberalerna Ersättare 95
Hagberg Andreas Liberalerna Ersättare 96